Přeskočit na obsah
Domů » Stlačený vzduch – výběr materiálu pro potrubí

Stlačený vzduch – výběr materiálu pro potrubí

Systémové potrubí je obvykle vyrobeno z oceli, neželezných kovů nebo plastu. Musí splňovat různá kritéria, což omezuje výběr materiálu pro některé aplikace:

– Ochrana proti korozi. Otázka odolnosti proti korozi je vždy prvořadým hlediskem, pokud není stlačený vzduch vysušen v předúpravě. Potrubí nesmí v průběhu času prorezavět.

– Maximální provozní teplota. Některé materiály ztrácejí pevnost v tahu při vysokých teplotách a křehnou při nízkých teplotách.

– Maximální provozní tlak. Maximální provozní tlak klesá s rostoucím tepelným namáháním.

– Nízká tlaková ztráta. Nízké tlakové ztráty je dosaženo vysokou kvalitou povrchu na vnitřní straně potrubí.

– Nízkonákladová instalace. Ceny instalace lze snížit díky množství předpřipravených dílů, rychlé a snadné instalaci a levnému materiálu.

 

Závitové trubky

 

Ocelové závitové trubky odpovídající normám DIN 2440, DIN 2441 a DIN 2442 (středně těžké a těžké provedení) jsou v pneumatických systémech široce používány. Používají se zejména v malých a středních rozvodech a přípojkách. Závitové trubky se používají všude tam, kde nejsou kladeny vysoké nároky na kvalitu stlačeného vzduchu. Jsou k dispozici v černém a pozinkovaném kovovém provedení.

– Velikost DN 6 – DN 150

– Maximální provozní tlak max. 10 – 80 barop

– Maximální provozní teplota 120 °C

Výhody

Závitové trubky jsou levné a rychle se instalují. Existuje mnoho různých a užitečných tvarových dílů a tvarovek, které se s nimi dají použít. Spoje lze odpojit a jednotlivé díly znovu použít.

Nevýhody

Závitové trubky mají vysoký průtokový odpor a spoje mají tendenci časem protékat. K jejich instalaci je zapotřebí zkušený montér. V sítích bez sušičky by se neměly používat nepozinkované závitové trubky, protože korodují.

 

Bezešvé ocelové trubky

 

Bezešvé trubky z měkké oceli odpovídající normě DIN 2448 se používají především v hlavních a rozvodných vedeních se středními a velkými průměry trubek. Jsou k dispozici v černém a pozinkovaném provedení.

– Velikosti 10,2 – 558,8 mm

– Maximální provozní tlak max. 12,5 – 25 barop

– Maximální provozní teplota 120 °C

Výhody

Bezešvé trubky z měkké oceli jsou k dispozici v rozměrech až do 558,8 mm. Při správném položení jsou zcela vzduchotěsné. Netěsnost je proto prakticky nulová. Trubky jsou levné a na výběr je relativně mnoho tvarových dílů.

Nevýhody

K pokládce bezešvých trubek z měkké oceli je zapotřebí zkušený montér, protože je třeba je svařit a opatřit přírubami. Nepozinkované trubky z měkké oceli by se neměly používat v sítích bez sušičky, protože korodují.

 

Trubky z nerezové oceli

 

Trubky z nerezové oceli odpovídající normám DIN 2462 a DIN 2463 se používají pouze v pneumatických sítích vyžadujících nejvyšší kvalitu.

kvalita. Často se také používají v „mokrých“ částech konvenčního systému mezi kompresorem a sušičkou.

– Velikosti 6 – 273 mm

– Maximální provozní tlak max. 80 barop, část. vyšší

– Maximální provozní teplota 120 °C

Výhody

Trubky z nerezové oceli jsou zcela odolné proti korozi a mají pouze nízký průtokový odpor (nízké tlakové ztráty). Při správném položení jsou naprosto vzduchotěsné. Netěsnosti jsou proto prakticky nulové.

Nevýhody

K pokládce bezešvých trubek z nerezové oceli je zapotřebí zkušený montér, protože je třeba je svařit a opatřit přírubami. Trubky jsou velmi drahé a dostupnost tvarových dílů je omezená.

Měděné trubky

 

Měděné trubky podle DIN 1786 a DIN 1754 se používají pro malé a střední trubky jako procesní řídicí vedení. Bezešvé trubky jsou k dispozici v tvrdé, polotvrdé a měkké kvalitě.

– Velikosti měkké 6 – 22 mm, polotvrdé 6 – 54 mm, tvrdé 54 – 131 mm

– Maximální provozní tlak max. 16 – 140 barop

– Maximální provozní teplota 100 °C

Výhody

Měděné trubky jsou k dispozici v dlouhých profilech, lze je ohýbat, pokud mají malý průměr, a snadno se s nimi pracuje. Proto je možné použít jeden kus pro delší úseky sítě. Tím se sníží počet spojů. Výskyt netěsností je také nižší. Měděné trubky jsou odolné proti korozi a tlakové ztráty jsou nízké díky hladkému povrchu vnitřních stěn.

Nevýhody

K instalaci měděných trubek je zapotřebí zkušený montér, protože se k nim obvykle pájí tvarovky. Spoje nelze

odpojen. Materiál je drahý, ale na výběr je mnoho tvarovaných dílů, protože měděné trubky se používají také v

sanitární oblast. Pokud je vedení delší, je třeba počítat s roztažností mědi vlivem tepla. Koeficient délkové roztažnosti

pro měď je větší než pro ocel. Pokud stlačený vzduch obsahuje vlhkost, mohou částice mědi vytvářet v následném ocelovém potrubí lokální galvanické prvky, které vedou ke vzniku důlkové koroze. Může také vzniknout měděný vitriol.

 

 

Plastové trubky

 

Existují plastové trubky jako potrubní systémy od různých výrobců a z různých materiálů. Existují také polyamidové trubky pro

vysoké tlaky a polyethylenové trubky pro velké průměry. To znamená, že téměř pro každou oblast použití existují plastové trubky s vhodnými vlastnostmi. Z tohoto důvodu je obtížné obecně použít informace o rozměrech, provozních tlacích a teplotách.

Výhody

Protože plastové trubky nekorodují, není třeba používat žádný ochranný povrchový materiál. Jsou až o 80 % lehčí než plastové trubky.

ocel. To zjednodušuje instalaci a snižuje nároky na potrubní armatury. Vnitřní povrch je velmi hladký. Průtokový odpor je nízký (nízké tlakové ztráty) a usazeniny, jako je vápník, rez apod., nemají prakticky žádnou šanci se vytvořit. Plastové trubky jsou obvykle

neškodné z toxikologického a hygienického hlediska. Systémy PVC trubek a podobné systémy mají k dispozici velké množství tvarových dílů a tvarovek. Instalace je velmi snadná. Trubkové díly se spojí a vzduchotěsně utěsní speciálním lepidlem. K montáži nejsou potřeba žádné speciální znalosti. Tlakové ztráty a netěsnosti jsou u plastových potrubí obecně velmi nízké.

Nevýhody

Nízkonákladové potrubní systémy z PVC mají maximální provozní tlak pouze 12,5 baru při 25 °C. Je třeba také pečlivě poznamenat, že maximální provozní tlak těchto plastových trubek silně klesá, pokud se zvýší teplota. Z tohoto důvodu se plastové trubky nesmí používat v horkých prostorách kompresorové stanice a musí být chráněny před přímým slunečním zářením. Plastové trubky mají velké koeficienty lineární roztažnosti a

jejich mechanická stabilita není příliš vysoká. U některých plastů není vždy zaručena odolnost vůči některým kondenzátům a typům olejů. Složení kondenzátů v síti je proto třeba předem zkontrolovat. Plastové trubky se nevyrábějí ve velkém množství pro vysoké tlaky nebo velké průměry. Proto jsou drahé a počet dostupných tvarových dílů je omezený. K instalaci těchto trubek je zapotřebí zkušený svářeč plastů.

www.kvalifikace-validace.cz 
Všechna práva vyhrazena.

Odkazy
Pracovní doba
Kontakt