Kondenzát se primárně tvoří z vody, která je přítomná v nasávaném vzduchu v kompresorovém systému a kondenzuje při kompresi. Kondenzát je také bohatý na různé nečistoty.
– Aerosoly minerálních olejů a nespálené uhlovodíky pocházející z kompresoru. vzduchu.
– Prachové částice a různé druhy nečistot přítomné ve vzduchu.
– Chladící a mazací olej z kompresoru.
– Rezné částice, oděrky, kousky těsnicího materiálu a svarové spoje z kompresoru. potrubí.
Vzhledem k vysokému obsahu škodlivých látek je kondenzát silně kontaminovaný a je nezbytné jej odpovědně zneškodnit. Minerální oleje v kondenzátu jsou těžce biodegradovatelné a negativně ovlivňují obohacování kyslíkem. a rozpad materiálu v čistírnách odpadních vod. Toto zmenšuje efektivitu celého procesu čištění vody. Následky mohou být nebezpečné pro přírodu a lidské zdraví. Je nutné rozlišovat kondenzát z různých pneumatických systémů. Kondenzát má různé vlastnosti, v závislosti na podmínkách prostředí a kompresoru.
Například :
– Olejově mazané kompresorové systémy. U takových kompresorů olej odplavuje část agresivních a pevných látek ze vzduchu při kompresi. v kompresní komoře. V důsledku toho tyto olejově mazané systémy obvykle produkují kondenzát s neutrální hodnotou pH.
– Olejově nemazané kompresorové systémy. Většina škodlivých látek v těchto bezolejových systémech je odstraňována kondenzátem. Proto je hodnota pH kondenzátu kyselá. Hodnoty pH mezi 4 a 5 jsou pro kondenzát běžné. Konsistence kondenzátu se také mění v závislosti na podmínkách. Většina kondenzátů má konzistenci vody. Ale výjimečně se mohou objevit kondenzáty s pastovitou konzistencí.
Tam, kde se v pneumatickém systému (ISO 8573-1) objevuje kondenzát, je nezbytné ho odstraňovat. Pokud k tomu nedojde, může být vzdušný proud nesený kondenzátem až do potrubí. Tlak v kondenzačních nádržích znamená, že odstranění kondenzátu je náročné. Je nutné kontrolovat odstranění kondenzátu, aby nedošlo ke snížení tlaku. Je třeba vzít v potaz, že kondenzát se neobjevuje nepřetržitě. Množství kondenzátu se mění v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu nasávaného kompresorem. Při volbě odtoku kondenzátu musí být nezávisle na konstrukci typu vždy zohledněn samotný kondenzát a okrajové podmínky. Specifické aplikace vyžadují speciální formy odstraňování kondenzátu :
– extrémně agresivní kondenzáty.
– kondenzáty s pastovitou konzistencí.
– Místa s vysokým rizikem výbuchu.
– Systémy s nízkým tlakem a částečným podtlakem.
– vysokotlaké a ultra vysokotlaké sítě.
Odtoky kondenzátu nelze používat bez ohřevu v prostředí s teplotou pod bodem mrazu. teplotách. Vodní složka kondenzátu může zmrznout.
Odvody kondenzátu s ručními ventily
Kondenzát se shromažďuje ve vhodné nádrži (nádobě). Na adrese Obsluha nebo provozní personál musí kontrolovat hladinu ve sběrné nádobě. v pravidelných intervalech. V případě potřeby musí kondenzát vypustit pomocí ventilu umístěného na dně nádrže. nádržky.
Vlastnosti
– Jednoduchá, levná konstrukce.
– Nevyžaduje připojení k elektrické síti.
– Bez funkce alarmu.
– Nutné pravidelné kontroly.
Kondenzát se musí v pravidelných intervalech vypouštět.
Odvody kondenzátu s plovákovým ovládáním
V nádrži pro kondenzát je umístěna plovací komponenta, která ovládá výpustný ventil na dně nádrže prostřednictvím páky. Když hladina v nádrži přesáhne určitou hodnotu, výpustný ventil se otevře. Nadbytečný tlak v systému vyžene kondenzát ven ventilu. Pokud hladina v nádrži klesne pod jistou mez, ventil se automaticky zavře, dříve než by mohl stlačený vzduch uniknout. Kondenzát je nyní izolován od stlačeného vzduchu a může být přesunut potrubím do zařízení pro čištění.
Charakteristika
– Primitivní a nenákladná konstrukce.
– Není třeba elektrické napájení. Ideální pro uplatnění v explozivním prostředí.
– Bez ztráty stlačeného vzduchu.
– Náchylné k závadám. Pohybující se prvky systému mohou zkamenět, zablokovat se nebo korodovat kvůli přímému styku s kondenzátem.
– Vyžaduje pravidelný servis.
Díky své náchylnosti k závadám je pravidelný servis nezbytný.
– Bez externího výstražného signálu.
– Neflexibilní.
Plovací ventily musí být specificky přizpůsobeny příslušnému stavu kondenzátu.
Odvaděče kondenzátu s časově řízenými elektromagnetickými ventily
Kondenzát se shromažďuje v příhodné nádrži. U pevně instalovaných zařízení se elektromagnetický ventil s časovačem spouští v pravidelných intervalech (1,5 až 30 minut). Otevírá odtok na spodku nádrže. Po 0,4 až 10 sekundách se ventil znovu uzavře. Tlak v systému vytlačí kondenzát z odtoku. Výpustný ventil je propojen s zařízením pro odstranění kondenzátu potrubím.
Upozornění Chcete-li zabránit vstupu kondenzátu do potrubí, musíte vypustit celý objem kondenzátu. Doba otevření elektromagnetického ventilu lze individuálně nastavit, což zaručuje dokonalé odstranění vody, tedy odstranění kondenzátu. Množství kondenzátu v létě je mnohem vyšší než v zimě, protože vlhkost vzduchu je vyšší. Pokud nenecháte otevírací doby nastavené v létě pro vysokou vlhkost vzduhu změnit na zimu, nízké teploty způsobí vysoké tlakové ztráty, protože magnetické ventily budou otevřeny příliš dlouho. Vyfoukne se nejen kondenzát, ale také velké množství stlačeného vzduchu.
Aby se minimalizovaly ztráty stlačeného vzduchu, je nutné upravit časové cykly ventilů tak, aby odpovídaly místním podmínkám. Jelikož počasí se neustále mění, nelze nastavit časové intervaly a doby otevření ventilů tak, aby se neztratil stlačený vzduch. Buď zůstane část kondenzátu v systému, nebo se ztratí část stlačeného vzduchu.
Funkce
– Velmi spolehlivý provoz. Systém pracuje spolehlivě i při problematickém provozu. kondenzátem.
– Vyžaduje připojení k elektrické energii.
– Žádná externí signalizace poruchy.
– Žádná funkce alarmu.
– Elektromagnetický ventil pracuje, když pneumatická stanice zapnuta, i když není vyžadován stlačený vzduch.
Odvody kondenzátu s elektronickou regulací hladiny
Kondenzát se akumuluje v příslušné nádrži. Jakmile hladinový snímač Ni2 ohlásí maximální úroveň, automatický magnetický ventil v nádrži se aktivuje a otevře regulované přední potrubí. Tlak na membráně ventilu se uvolňuje, čímž se otevře výstupní trubka. Přebytečný tlak v jednotce pak vypudí kondenzát skrze potrubí do zařízení pro zpracování. Když hladina dosáhne kapacitního snímače Ni1, elektronicky se uzavře magnetický ventil. Membrána ventilu se zavře dříve, než by mohl uniknout stlačený vzduch.
Vlastnosti
– Vysoká spolehlivost provozu. Systém funguje bezproblémově i s obtížnými kondenzáty.
– Velký průřez. Dokáže zvládnout i velké nečistoty a sraženiny bez obtíží.
– Absence tlakových ztrát.
– Vyžaduje připojení k elektrickému zdroji.
– Flexibilita použití. Systém se automaticky adaptuje na proměnlivé provozní podmínky (např. různá viskozita kondenzátu) a fluktuace tlaku.
– Alarmová funkce. Pokud se objeví chyba při vypouštění kondenzátu, systém po 60 sekundách přepne do alarmového režimu a periodicky otevírá membránu ventilu.
– Externí signál chyby. Červená LED dioda bliká a je připraven potenciálně volný signál.
– Široký výkonový rozsah.
Odvody kondenzátu s plovákovou regulací hladiny.
Nashromážděný kondenzát je odváděn do sběrné nádrže. Plovák se posouvá po průvodci s hladinou kondenzátu v komoře. Tento průvodce má tři kontakty, které elektronicky detekují úroveň v komoře. Jakmile plovák dosáhne druhého kontaktu, elektronický systém aktivuje magnetický ventil. Tlak na membráně ventilu se uvolňuje přes regulované ovládací potrubí a otevře se výpustné potrubí. Tlak v systému tlačí kondenzát z výtoku stoupací trubkou. Hladina kondenzátu v potrubí poklesne a po nastaveném regulačním intervalu se odtok uzavře, než by mohl uniknout stlačený vzduch. Pokud hladina kondenzátu nedosáhne prvního kontaktu, odtok se otevře a znovu uzavře v předem stanovených časových intervalech. Tím je zajištěno, že sběrná komora je úplně vyprázdněna. Pokud hladina kondenzátu dosáhne třetího kontaktu, řízení spustí hlavní alarm. Intervaly spínání a otevírací časy zůstávají stejné.
Funkce
– Interval čistícího cyklu. Ani při delší nečinnosti nezasychá kondenzát.
– Žádné tlakové ztráty.
– Vyžaduje připojení k elektřině.
Čištění kondenzátu
Koncentrace se pohybuje od 200 do 1000 mg/l v závislosti na době roku, což naznačuje, že kondenzát je z 99% voda a z 1% olej. Nicméně, zákon předepisuje, že tento kondenzát musí být ošetřen jako odpadní voda obsahující ropu a nemůže být vypouštěn do veřejné kanalizace. Standardy pro čistotu vody jsou stanoveny v § 7a [německého] zákona o vodě (WHG). Tento zákon uvádí, že obsah škodlivých látek v odpadní vodě musí být „obecně uznáváno“ jako nízký „technickými postupy“. Tyto postupy byly definovány německou vládou v obecných administrativních předpisech. Dle ATV (Asociace pro odpadní vody, nezisková organizace) německá organizace, pracovní list A 115 nastavuje limit pro reziduální vodu v odpadních vodách na 20 mg/l. Konečné slovo mají místní úřady. V některých oblastech jsou limity pro reziduální olej výrazně nižší než 20 mg/l. To znamená, že kondenzát z olejem mazaných kompresorů musí být buď řádně zlikvidován, nebo upraven. Jednou z možností je využití biologicky rozložitelných kompresorových olejů.
Odstranění
Bezpečné, ale náročné a drahé je odstranění specializovanou firmou. Náklady na odstranění v současné době činí asi 250 EUR za m3 kondenzátu, a to bez nákladů na schválené sběrné nádrže a potrubí. Místní zpracování je vždy rentabilní kvůli vysokému obsahu vody v kondenzátu. Řádně zpracovaná voda může být vypuštěna do veřejné kanalizace. Olej oddělený z kondenzátu musí být likvidován ekologicky. Zákonné limity nelze dosáhnout použitím standardních lehkých kapalných odlučovačů podle DIN 1999 ani jednoduchých gravitačních odlučovačů. Standardní olejové a vodní odlučovače poskytují výsledky v souladu se zákonem.
Odlučovače oleje a vody
Odlučovač oleje a vody je ideální pro zpracování kondenzátů, které vznikají při chodu šroubových a jedno- a dvoustupňových pístových kompresorů, zejména těch s chlazením pomocí vstřikování oleje. Tento odlučovač efektivně odděluje kondenzát z těchto kompresorů, pokud se v nich používají neemulgující oleje.
Funkce
Olejový kondenzát je řízen do přetlakové komory odlučovače oleje a vody, kde se tlak sníží, aniž by to vyvolalo vířivý pohyb v nádrži. Nečistoty přenášené kondenzátem jsou shromažďovány v odnímatelném sběrném systému. Olej se v odlučovací nádobě usazuje na povrch, díky své nižší specifické hustotě. Olej je poté odtéká do záchytné vany přes výškově nastavitelný přepad a shromažďuje se v olejové nádrži k likvidaci. Předčištěný kondenzát následně prochází předfiltrem, který zachytává zbývající olejové kapky. Poté přichází adsorpční filtr, který váže poslední zbytky oleje.
Poznámka: Všechny systémy pro odlučování oleje a vody jsou úpravny vody a musí být legislativně licencovány. Odlučovač oleje a vody by měl být opatřen certifikačním symbolem, což eliminuje potřebu nákladného licencování. Jedinou požadovanou akcí je registrace u místního vodního úřadu.
Funkce
– Týdenní kontrola filtru. Vzorek kondenzátu je porovnán s referenční kapalinou. Pokud je dosažen přijatelný zákal, je nutné vyměnit filtr.
– Neprovádí se separace emulzí oleje a vody. Pro tyto stabilní emulze jsou potřeba speciální recyklace se systémem rozdělování emulze.
www.kvalifikace-validace.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kontakt
-
Email: info@kvalifikace-validace.cz
Telefon:
+420 735 359 289
(jazyk: čeština)
+420 735 359 545 (jazyk: angličtina, polština)