Objem naplnění (nebo prostor nad obsahem) a poměr složek (např. kapalina a částice) musí být kontrolovány, při použití konvekčního ohřevu nebo procesů s rotačním autoklávem je nutné dodržovat přísné bezpečnostní opatření. Naplnění nesmí kontaminovat oblast utěsnění a musí být čisté (např. neznečišťovat vnější stranu obalu). Pokud mají balení netradiční utěsnění (např. tepelné nebo ultrazvukové), musí být naplnění čisté. Pokud se čištění oblasti utěsnění provádí jako nouzové opatření, je nutné ověřit jeho účinnost. Metoda „naplnit do přetečení“ by se neměla používat a měla by být používána pouze pro balení s mechanickým utěsněním. V případě přetečení je nutné zjistit, zda ingredience zachycené v oblasti utěsnění nepoškozují integritu utěsnění.
Z důvodu vlivu objemu pevné fáze a velikosti částic na tepelný proces musí být stanoveny limity při nastavování naplánovaného procesu. Objem fáze, který způsobuje přechod z konvekčního ohřevu (rychlejší) na vedení tepla (mnohem pomalejší), by měl být znám pro produkty s významným objemem částic (např. > 20%) a limit by měl být stanoven a měl by být dostatečně vzdálen od výrobních podmínek. Pokud částice během zpracování ztrácí materiál, který může zahustit produkt (např. povrchový škrob brambor), musí být jeho vlivy na charakteristiky ohřevu známy a pokryty v naplánovaném procesu a specifikacích.
Uzavírání / těsnění a balení Švy a jiné uzávěry musí být v souladu s normami. Zvláštní pozornost je třeba věnovat provozu, údržbě, pravidelné kontrole a nastavení zařízení pro plnění, uzavírání a těsnění. Tyto stroje musí být vybaveny vhodnými měnitelnými součástmi a nastaveny pro každý typ obalu a víka / uzávěru. Musí se přesně dodržovat pokyny a specifikace výrobce zařízení nebo dodavatele obalového materiálu. Kritické faktory, jako jsou rozměry utěsnění, vakuum utěsnění, prostor nad obsahem atd., musí být měřeny a zaznamenávány v dostatečně častých intervalech, aby byla zajištěna shoda s naplánovaným procesem. Musí být k dispozici postupy pro včasné varování před pohybem těsnicích podmínek mimo specifikaci a pro likvidaci balení z tohoto období.
Šití Stálá kontrola operací šití / těsnění (např. dvojité šití kovů nebo tepelné těsnění plastů) je nezbytná pro udržení bezpečnosti a kvality produktu. Šití a těsnění musí konzistentně vytvářet hermetické uzávěry s konkrétními rozměry a kritickými charakteristikami (včetně pevnosti) v rámci stanovených tolerancí. Stroje na šití a těsnění musí být udržovány v dobrém stavu podle specifikací výrobce zařízení. Musí být nastaveny a udržovány tak, aby vyráběly uzávěry s kritickými rozměry a podmínkami a musí být pod neustálým dohledem. Platnost kritických nastavení zařízení musí být přezkoumána při změnách šarží obalového materiálu nebo při servisních pracích.
Obaly Obaly pro potraviny s nízkou kyselostí zahrnují válcové a neválcové kovové plechovky, plastové obaly a sáčky. V závislosti na materiálech konstrukce mohou existovat horní limity pro teploty autoklávu a určení distribučních kanálů a paletizace. Flexibilní nebo polotuhé obaly s hliníkovou mezivrstvou (O2 bariérou) mohou být velmi citlivé na kontrolu nadtlaku, špatná kontrola může vést k praskání napětí a ztrátě bariérových vlastností.
Balení Obalové materiály musí splňovat legislativní požadavky a požadavky VÝROBCE POTRAVIN na materiály přicházející do kontaktu s potravinami a kvalitativní / zpracovatelské specifikace musí být dohodnuty s výrobcem obalů. Balení musí konzistentně bránit rekontaminaci za předpokládaných podmínek zpracování, manipulace, skladování, přepravy a spotřeby ze strany spotřebitele. Záznamy musí umožňovat porovnání hotového produktu se šaržemi obalových materiálů (např. příjem balení, uzávěrů, role materiálu nebo sáčků) a použitého šicího nebo uzavíracího zařízení + zpracovatelské období.
Prostor nad obsahem balení Pro tepelné procesy založené na konvekčním ohřevu nebo rotačním autoklávu nebo používající flexibilní balení má prostor nad obsahem a objem naplnění významný vliv na rychlost ohřevu, proto jakékoli výrobní (např. objem naplnění) nebo sterilizační (např. nadtlak) parametry, které to ovlivňují, musí být kontrolovány v rámci limitů stanovených v naplánovaném procesu. Odplynění naplněného produktu (pokud se provádí během zpracování) může také ovlivnit rychlost ohřevu. Přeplnění vedoucí k objemu prostoru nad obsahem pod cílovou hodnotou zpomalí ohřev a sníží jeho uniformitu, protože míchání obsahu pohybem bubliny nad obsahem produktem bude sníženo.
Problematika objemu plnění a headspace vyžaduje komplexní přístup k zajištění bezpečnosti produktu. Optimální poměr headspace 8-10% celkového objemu zajišťuje efektivní konvekční přenos tepla. Monitoring objemu plnění pomocí gama-paprsků s přesností ±0,5% eliminuje riziko přeplnění. Pro produkty s obsahem částic nad 20% je kritické stanovit F-hodnotu procesu při nejnepříznivější konfiguraci částic. Validace tepelného procesu musí zahrnovat studii distribuce teplot s minimálně 12 měřicími body.
Kontrola integrity dvojitých švů představuje kritický bod výrobního procesu. Mikrometrické měření parametrů švu s přesností 0,01 mm musí být prováděno v intervalu maximálně 30 minut. Optická profilometrie vnitřní struktury švu umožňuje detekci mikroskopických defektů. Pevnost spoje v tahu musí dosahovat minimálně 85% pevnosti základního materiálu. Implementace systému strojového vidění pro 100% kontrolu geometrie švů významně zvyšuje bezpečnost procesu.
Tepelné procesy vyžadují precizní kontrolu nad odplyněním produktu. Deaerace při teplotě 85°C po dobu minimálně 4 minut redukuje obsah rozpuštěného kyslíku pod 1 ppm. Kontinuální monitoring zbytkového obsahu vzduchu pomocí ultrazvukové metody zajišťuje konzistentní kvalitu procesu. Pro produkty s částicemi je kritické stanovit vliv odplynění na distribuci částic v obalu. Validace procesu musí zahrnovat studii stability produktu při různých úrovních zbytkového vzduchu.
Kvalita obalových materiálů přímo ovlivňuje bezpečnost sterilovaných potravin. Bariérové vlastnosti vícevrstvých struktur musí být validovány měřením propustnosti kyslíku (OTR < 0,1 cm³/m²·24h) a vodní páry (WVTR < 0,5 g/m²·24h). Adheze jednotlivých vrstev testovaná metodou peel test musí vykazovat pevnost minimálně 5 N/15mm. Migrace látek z obalu do potraviny musí být ověřena podle nařízení EU 10/2011 s použitím vhodných simulantů potravin.