Přeskočit na obsah
Domů » Bezolejový kompresor

Bezolejový kompresor

Bezolejový kompresor

Při rozhodování o nejvhodnějším kompresoru pro specifické aplikace a odvětví je klíčové posoudit mezi kompresorem s olejovým mazáním a kompresorem bez oleje.

Klady kompresoru s olejovým mazáním Základním aspektem v procesu výběru kompresoru je zhodnotit specifické potřeby zařízení. Kompresory s olejovým mazáním jsou často využívány ve výrobních, průmyslových a řemeslných dílnách. V těchto jednotkách slouží olej k lubricitě, těsnosti a efektivnímu chlazení komprimovaného vzduchu. Během tohoto procesu může dojít k menším kontaminacím vzduchu olejovými částicemi. V mnoha situacích to však nenarušuje funkčnost. Navíc je možné integrovat kvalitní vzduchové filtry, které odstraní olejové částečky až do velikosti 0,01 mikronu. Dodatečné čištění může být realizováno pomocí aktivního uhlíkového filtru, dosahujíc tak kvalitativní třídy vzduchu 1. Pro zachování optimálního provozu je doporučeno pravidelné servisování filtrů.

Upřednostňování bezolejových kompresorů Existují určité scenáře, kde je riziko kontaminace olejem nepřijatelné. K těmto aplikacím patří například výroba potravin či farmaceutické a chemické procesy. V takovém kontextu je bezolejový kompresor nezbytný. Tyto jednotky mají obvykle vyšší pořizovací cenu kvůli speciálním chladícím technologiím a mohou mít i zvýšené provozní a údržbové náklady vzhledem k vyšším trením.

Klasifikace čistoty vzduchu ISO definuje různé třídy čistoty vzduchu. Klasifikace vzduchu dle ISO 8573-1 popisuje kvalitu komprimovaného vzduchu. Podle maximálního množství částic v jednom metru kubickém můžeme rozdělit kompresory do tříd až po ISO 5. Třída 0, známá jako nejčistší, je schopna zaručit naprostou absence oleje. Je důležité rozlišovat mezi kompresory třídy 0 a „technicky bezolejovými“, jelikož existují podstatné diference mezi těmito pojmy. Bezolejové kompresory se často využívají pro speciální aplikace, například v polovodičovém průmyslu, ve zdravotnictví či při výrobě papíru.

Výběr odpovídajícího kompresoru Na trhu jsou dostupné různé typy kompresorů, od rotačních šroubových kompresorů s fixním či proměnným pohonem až po pístové kompresory. Je důležité pochopit, jaký kompresor je pro konkrétní aplikaci nejvhodnější. Při rozhodování mezi olejovým a bezolejovým kompresorem je nejlepším postupem konzultace s odborníkem na komprimovaný vzduch.

www.kvalifikace-validace.cz 
Všechna práva vyhrazena.

Pracovní doba
Kontakt